خبریسرگرمی

10 راه ساده برای افزایش عمر و ماندگاری گل طبیعی

خلاصه نوشته
  • نحوه نگهداری گل، کار سختی نیست. گل ها گیاهانی حساس هستند که اگر کمی در مورد آن ها شناخت پیدا کنید متوجه خواهید شد که آن ها هم همانند سایر موجودات جهان زنده هستند و حتی حالاتی شبیه به ما انسان ها دارند. برای مثال اگر در طول روز برای گل های خود موزیک ملایم و آرامش بخشی بگذارید، تاثیر آن را در شادابی و طراوت شان خواهید دید.

چگونه عمرگل را افزایش دهیم؟

همه ما دوست داریم از گل های طبیعی به خوبی نگه داری کنیم چه هنگامی که دسته گلی می خریم، چه زمانی که شاخه گلی از عزیزی هدیه می گیریم. اکثرا گل ها طول عمر کمی دارند و در روز سوم پژمرده و روز چهارم خشک و بی جان می شوند. همه ما حتما تا به حال گل های طبیعی که در برخی جلسات و هتل ها قرار دارند را دیده اید که اغلب تا دو هفته یا بیشتر ماندگاری دارند و به زیبایی همان روز اول هستند و پژمرده نمی شوند. آیا تا به حال این سوال برای تان پیش نیامده که چگونه این گل ها شاداب باقی می مانند؟ ما قصد داریم تا در این مطلب از راز شادابی گل پرده برداریم و شما را با 10 روش موثر در نگهداری گل برای ماندگاری بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

افزایش عمرگل شاخه,افزایش عمرگل شاخه بریده,راز افزایش عمر گلهای تازه,

10. ظرفی تمیز و جادار و فضایی بیشتر انتخاب کنید

برای گل های تان ظرف یا گلدانی تمیز انتخاب کنید، گل ها بسیار حساس اند و به آسانی باکتری و جانداران ریز می توانند به آن ها آسیب بزنند. پس با این کار شما گل های تان آلوده و عافت زده نمی شوند. فضای بیشتری تحت اختیار ساقه ها بگذارید، ساقه ها باید آزاد باشند و اصلا تحت فشار نباشند. برای همین ظرفی یا گلدانی بزرگ و پهن را انتخاب کنید، اگر ظرفی بزرگ ندارید می توانید گل های تان را در دو ظرف بگذارید.

9. قرار دادن گل ها در آبی با 44 درجه سانتی گراد

منظور از آب گرم اصلا آب جوش نیست! آبی با ۴۳_۴۴درجه سانتی گراد برای آب گلدان ایده آل است. آب ملایم را داخل گلدان مورد نظر ریخته به همراه گل داخل آن در محلی نسبتا خنک حدود دو ساعت قرار می دهیم. املاح موجود در آب گرم سریع تر از طریق ساقه جذب شده و باعث می شود گل ها رطوبت شان را کمتر از دست بدهند. این روش از آب دهی به ( ماسیدن یا سخت شدن) معروف است. روشی تاثیر گذار و آسان که به  راحتی  طول عمر گل تان را افزایش می دهد.

راز شادابی گل,نحوه نگهداری گل سنبل در خانه,نگهداری گل طبیعی,

8. آبی در دمای محیط

اگر برای شما روش قبلی به هر دلیلی مقدور نمی باشد، می توانید گل های خود را در دمای محیط یا اتاق داخل آب گرم نگه داری کنید. تنها پیاز گل ها را می توان داخل آب سرد گذاشت. اما ساقه ی گل های تازه بریده شده را خیر، هر چند که آب گرم را آسان تر از آب سرد و خنک جذب می کنند.

7. جدا سازی برگ های قدیمی ساقه

برگ های قدیمی گل را که در قسمت پایین تری از ساقه قرار دارد را جدا کنید. این برگ ها به علت تماس مستقیم با آب زودتر پوسیده و گندیده می شوند و به گل آسیب می زنند. پوسیدگی و گندیدگی این دسته از برگ ها که تماس مستقیمی با  آب دارند بلا فاصله تبدیل به باکتری مضر و آسیب زا تبدیل می شوند که  آب گل را آلوده می سازند. این امر اصلا برای طول عمر گل خوب نیست.

این مطلب را از دست ندهید
10 کشتی تفریحی غول پیکر برای مسافرت

چگونه عمرگل را افزایش دهیم,افزایش عمرگل شاخه,افزایش عمرگل شاخه بریده,

6. روزانه آب گل هایتان را عوض کنید

سعی کنید هر روز صبح آب گلدان یا ظرف حاوی گل را عوض کنید. هرگز فراموش نکنید، ظرف یا گلدان تان را باید قبل اضافه کردن آب به خوبی با مایع ظرف شویی بشویید و خشک کنید تا به خوبی تمیز شود. همواره شما می توانید یک الی دو عدد قرص و آسپرین را داخل گلدان بی اندازید تا گل های تان از خطر باکتری ها در امان باشند.

5. در یک زاویه ساقه ها را ببرید

برای نگه داری گل های طبیعی روزانه، ساقه های آن را با یک چاقو تیز یا تیغ های دسته دار کوتاه کنید. سعی کنید آن ها را کج و با زاویه ای ۴۵ درجه ببرید. با این روش شما به جذب شدن آب توسط ساقه بیشتر کمک می کنید. نکته ای که باید فراموش نکنید راجب رز هاست، به علت حساسیت بالای آن، قبل از بریدن و کوتاه کردن این خانواده از گل ها باید ساقه ها را زیر شیر آب بگیریم و بعد ببریم. اگر این نکته را رعایت نکنیم گل های مان تیره می شوند. رز ها در برابر هوا و باکتری های موجود در محیط حساس اند و خیلی زود آوند آن ها خشک می شود.

راز افزایش عمر گلهای تازه,راز شادابی گل,نحوه نگهداری گل سنبل در خانه,

4. از غذای گل کمک بگیرید

غذای گل یا مواد نگهدارنده ی گل را در فروشگاه های ابزار آلات باغبانی یا اکثر گل فروشی می توان یافت. شما می توانید این محلول را خریداری کنید یا در خانه خودتان به تنهایی درست کنید. محلول های محافظ گل برای مقاومت و رشد گل های طبیعی بریده شده شما بسیار مناسب و مفید واقع می شوند. محلول مخصوص گل و گیاه از آفت زدگی و بسته شدن زود آوند جلوگیری کرده که سبب می شود طول عمر گل های طبیعی بیشتر شود.

یکی از روش های تهیه محلول محافظ گل خانگی ترکیب:  سفیدکننده ای رقیق با نوشابه  یا نوشیدنی های گاز دار است. شما تنها برای ساخت این محلول باید مقداری نوشابه های انرژی زا  را که درصد قند آن زیاد است را با آب ترکیب کنید. به این صورت که سه پیمانه سر پر نوشابه و یک پیمانه آب را باهم ترکیب کرده « حتما باید نسبت نوشیدنی گاز دار و آب 3 بر 1 باشد» بعد از هم زدن ، فقط سه قطره سفید کننده اضافه می کنیم، «سفید کننده به نابودی میکروارگانیسم موجود کمک می کند»  گفتنی است که این محلول خانگی از دیگر محلول های محافظ  گیاه بهتر و قوی تر عمل می کند و به نوعی ارزان تر هم هست.

3. دوری از نور مستقیم خورشید و میوه ها!

گلدان گل های طبیعی تان را در محیط و مکان هایی چون نور مستقیم خورشید یا گرما  قرار ندهید، اینها عواملی هستند که تاثیرات مخربی روی گل ها خواهند داشت و حتما از عمر گل تان می کاهند. همچنین اکیدا از گذاشتن گل تان در کنار ظرف میوه یا در نزدیکی خود میوه دوری کنید. میوه ها به دلیل تولید گازی به نام اتلین، می توانند در عرض یک روز گل های تان را پژمرده کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین بازی های انگشتی اندروید که بیشترین دانلود را داشتند

نگهداری گل طبیعی,چگونه عمرگل را افزایش دهیم,افزایش عمرگل شاخه,

2. تفکیک گل های پژمرده از سالم

اگر در گلدان تان یک گل پژمرده دیدید، به سرعت و در اسرع وقت آن را از دیگر گل ها جدا و دور کنید، زیرا گاز اتیلن از گل های پژمرده هم ترشح می شود و تنها مختص به میوه ها نیست. پس تا قبل از پژمرده شدن تمامی گل های طبیعی تان و نابوی آنان  حتما گل پژمرده شده را از دیگر گل های سالم جدا کنید چون به سرعت همانند بیماری واگیر دار دیگر گل ها را هم پژمرده می سازد.

1. گل ها را با ترکیبی صحیح داخل گلدان بگذارید

از دیگر نکته هایی که اکثر اوقات به آن توجه نمی شود ترکیب صحیح چیدمان گل ها در هر گلدان است. برای مثال گل نرگس یا سنبل که به تازگی بریده شده اند موادی شیمیایی در ساقه خود دارند که با گذاشتن این دسته از گل ها به همراه دیگر گل ها در یک گلدان می توان به هر دو آن ها آسیب زده و طول عمرشان هر دو را کاهش دهد. در نتیجه این دسته از گل ها را به علت ناسازگاری، در گلدان هایی جدا قرار دهید.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا