خبری

10 مورد از مهمترین اسرار حل نشده فیزیک

بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک

چالشی که همواره وجود داشته تلاشی است که برای درک جهان اطراف وجود دارد. تا به حال پاسخ های بسیاری برای مسائل رازآلود به دست آورده ایم، مسائلی ماننده افتاد سیب بر روی زمین، سیاره های چگونه بر مدار خوشید قرار گرفته اند و آبی بودن آسمان پاسخی مناسب پیدا کرده اند، اما مسائل دیگری هم هستند که هنوز علم فیزیک پاسخ قطعی و درستی برای آن ها پیدا نکرده است. در ادامه قصد داریم 10 مورد از بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک را معرفی کنیم.

بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,

10. انرژی تاریک

انرژی که در حدود 70% از جهان به وسیله آن تشکیل شده است، چیزی که نمی دانیم آن چیست و حتی قادر به دیدن و حس کردن آن هم نیستیم. دانشمندان بر این تصورند که دلیل اصلی دور شدن و جدا شدن کهکشان ها از یک دیگر وجود همین انرژی تاریک است، اگر چه عملکرد و کارکرد آن هنوز مشخص نیست و به صورت رازی بزرگ برای دانشمندان و علاقه مندان به فیزیک ادامه دارد.

9. ماده تاریک

ماده تاریک شباهت زیادی به انرژی تاریک دارد. شباهت آن ها در این است که هیچ یک دیده و احساس نمی شوند. نکته قابل توجه تفاوتی است که انرژی و ماده تاریک با یکدیگر دارند؛ ماده تاریک را می توان به صورت غیر مسقیم دید. دلیل آن هم این است که اثرات گرانشی ماده قابل اندازه گیری است، همین امر سبب می شود به این موضوع پی ببریم که مواد بیشتری در جهان ما وجود دارد. با همه این ها هنوز هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث به وجود آمدن آن شده است.

مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,

8. این موج است… این ذره است!

اشعه نور خاصیتی عجیب و مرموز دارند. آن ها در حال حاضر می توانند خاصیت موجی بودن و ذره ای بودن را داشته باشند. الگوهایی از انعکاس اشعه نور بر روی سطوح مختلف نشان دهنده موج بودن آن است، در حالی که می توانند الکترون را از پوسته خود خارج کنند که خاصیتی ذره ای است. سوالی که در حال حاضر بدون جواب باقی مانده است را می توان این گونه بیان کرد: نور موج است یا ذره؟

7. زمان پیش رونده به جلو

در طول زندگی و در سالیان دراز یک اصل وجود داشته و آن این که زمان حرکتی یک طرفه به سمت جلو دارد. تا به حال اتفاق نیفتاده که کسی بتواند یک درخت را به بذر تبدیل کند، پیری را جوان کند یا کارهایی از این قبیل، سوالی که پیش می آید این است: چرا نمی توانیم ساعت و زمان را به عقب برگردانیم؟

بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,

6. آیا ما در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟

هولوگرام های پشت کارت های اعتباری را دیده اید؟ موضوعی که سبب می شود مغز انسان دچار حیرت شود این است که دانشمندان جهان را به یک هولوگرام شبیه کرده اند. آن ها عقیده دارند جهان دو بعدی است. یک هولوگرام می تواند در خود اطلاعات اجسام 3 بعدی را جای دهد اما تنها دو بعد دارد. درست مانند تصور دانشمندان از جهان ما!

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از فیزیکدانان مشهور دنیا - محمود حسابی تا البرت انیشتین

5. ماده و پاد ماده

تصور دانشمندان بر این است که به همان میزان که ماده در جهان وجود دارد… پاد ماده هم موجود است. ماده ها و پاد ماده ها ذراتی با جرم یکسان هستند که تنها در بار اختلاف دارند. در حال حاضر سوالی که پیش می آید این است که چگونه ماده بر پاد ماده غلبه کرده و جهان را پوشانده است؟ البته جواب این سوال ممکن است به زودی توسط برخورد دهنده هادرونی مستقر در سرن سوئیس روشن شود.

مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,

4. طول عمر کیهان

ممکن است بعد از خواندن این مطلب آن را سریعا فراموش کنید اما همین امر سبب می شود تا در آینده هایی دور برای زنده ماندن خود نگران شویم.. دانشمندان عقیده دارند که دو اتفاق ممکن است سبب نابودی جهان شود. البته لازم به ذکر است این اتفاق ها در میلیاردها سال بعد رخ می دهد. بیگ کرانچ (Big Crunch) و شکافتی بزرگ (Big Rip) البته هر یک از این اتفاق ها را می توان یک شوخی در نظر گرفت.
بیگ کرانچ اثری است که کاملا عکس بیگ بنگ است، به این صورت که همه اجزا موجود در جهان به سمت یک دیگر حرکت می کنند و به هم نزدیک می شوند. طبیعی است که در این حادثه انسان زنده نخواهد ماند.

در شکافت بزرگ مسئله متفاوت است. در این حالت اجزا جهان از یکدیگر دور می شوند، دور شدن تا جایی ادامه دارد که اتم ها هم تجزیه می شوند. کاملا مشخص و طبیعی است که در این حالت هم انسان زنده نخواهد ماند. نکته ای که جالب به نظر می رسد این است که نسل ما سرنوشت خود را نمی داند.

3. چرا ما نمی توانیم چهار بعد را تصور کنیم؟

نظریه هایی مانند نظریه ریسمان در تلاش اند که وجود 11 بعد فرضی را برای جهان اثبات کنند تا به وسیله این 11 بعد بتوانند جواب هایی برای مسائل مختلف داشته باشند. اگر نظریه ریسمان به صورت کامل اثبات شود دانشمندان باید وجود شش بعد را در جهان کشف و اثبات کنند.

بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,مهمترین اسرار حل نشده فیزیک,بزرگترین اسرار حل نشده فیزیک,

2. چرا نور یک محدودیت کلی سرعت دارد؟

همه می دانیم که همواره در حل مسائل سرعت نور را یک مقدار ثابت 300 میلیون بر ثانیه در نظر می گیرند. اما سوالی که در حال حاضر ذهن افراد زیادی را درگیر کرده است این موضوع است که آیا سرعت نور تغییر نمی کند و همواره یک مقدار ثابت است؟ بدون هیچ گونه کاهش یا افزایش؟ البته ذکر این موضوع الزامی است که تنها در صورتی که نور این سرعت را داشته باشد زمین پا بر جا می ماند.

1. اتحاد بزرگ و کوچک

برای آن که این موضوع را به خوبی متوجه شویم لازم می دانیم درباره فیزیک کوانتوم و همینطور قوانین نسبیت اینشتین توضیحاتی ارائه دهیم. قوانین کوانتوم بر روی اجسام بسیار ریزی ماننده اتم ها حکمرانی می کنند و در مقابل قانون نسبیت بر روی اجسام بسیار بزرگی مانند سیاره ها بحث می کند. نکته ای که سبب شده تا دانشمندان نتوانند اتحاد تلفیقی بین اجسام برگ و کوچک به وجود آورند این است که قوانین کوانتوم ماننده تونل زنی بر روی سیاره های بزرگ جواب نمی دهد و قوانین نسبیت مانند نیروی گرانش برای ذرات کوچکی مثل اتم جوابگو نیست. لازم به ذکر است که در این باره دانشمندان به پاسخ هایی هم دست پیدا کرده اند، اما هنوز به طور کامل نمی توان نظریه ای ارائه دارد که اجسام کوچک و بزرگ را با هم در بر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا