خبری

10 بیشترین کشور مصرف کننده سیگار در جهان

خلاصه نوشته
  • بیشترین مصرف سیگار در جهان، متعلق به کشورهای اروپایی می باشد. در این کشورها اقدامات بسیاری برای ترک سیگار و کاهش آن صورت گرفته است و خوشبختانه نتیجه های رضایت بخشی هم رخ داده است اما با این وجود باز هم جزء کشورهایی هستند که در مصرف سیگار پیش گرفته اند!

بیشترین مصرف سیگار در کدام کشور است؟

با توجه به گزارش سازمان بهداشت جهانی، گرایش هایی مخوفی به مصرف سیگار در گوشه و کنار جهان وجود دارد. در جهانی با این چنین سرعت تکنولوژی، مصرف سیگار به صورت عمومی، به یک خط قرمز قانونی که  دچار ممنوعیت شده، نمایش یافته. در شهرهای غربی ایالات متحده، کانادا و اروپا مصرف دخانیات در گذشته، مسیر کاهش را طرقی کرده است. چنین به نظر می رسد که در کشور چین، مصرف سیگار در عموم به طرز عجیبی دارای ممنوعیت بوده و متخلفین این امر به شدت جریمه می شوند. در این عین گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان دهنده افزایش مصرف سیگار، آن هم در کشور های پیشرفته است.

به جرعت می توان گفت که، مصرف سیگار در برخی کشورها افزایش و در برخی کشور ها همچون ایالات متحده کاهش یافته است. این موضوع را آماری تقریبی در جهان ثابت می کند که 15 درصد جمعیت جهان، یعنی بیشتر از 1 میلیارد نفر در جهان به مصرف سیگار مشغول هستند. بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار، مشتمل 10 کشور می باشد که نیاز به بررسی خواهیم داشت.

بزرگترین مصرف کننده سیگار,بیشترین مصرف سیگار در جهان,بیشترین مصرف سیگار در دنیا,

10. روسیه | Russia

روس ها جزء آن دسته از کشورهای پر مصرف سیگار هستند، که باید گفت خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات بسیاری برای کاهش مصرف سیگار در کشور خود انجام داده اند. این تلاش ها بی جواب نمانده و اکنون کشیدن سیگار در مکان هایی مانند کافه و رستوران ممنوع شده است. در کشور روس تبلیغات تنباکو ممنوع بوده و آمار مصرف سیگار برای هر فرد در این کشور به 2295 نخ رسیده است.

9. سوریه | Syria

طی چند دهه اخیر دولت سوریه برای مقابله با افزایش کشیدن سیگار افراد، راه هایی را انتخاب کرد، همانند: ممنوعیت سیگار کشیدن در ملا عام و اجازه صادر نشدن مجوز تبلیغات تنباکو. در حال حاضر سالانه در این کشور، به ازای هر فرد سیگاری 2295 نخ سیگار مصرف می شود.

بیشترین مصرف سیگار در کشور,بیشترین مصرف کننده سیگار در جهان,بیشترین کشور مصرف کننده سیگار,

8. اردن | Jordan

اردن جز کشورهایی است که با فقر و بی کاری دست و پنجه نرم می کند، شاید دلیل خوبی هم برای داشتن رتبه هشتم مصرف سیگار در جهان باشد، به طوری که سالیانه 2306 نخ سیگار مصرف هر فرد معتاد است.

7. جمهوری چک | Czechia

جمهوری چک با وجود اسرار و پا فشاری دولت بر مبارزه با مصرف سیگار، هنوز هم یکی از بیشترین مصرف کننده سیگار در جهان است، به طوری که سالانه هر فرد بالغ در این کشور، 2427 نخ سیگار مصرف می کند. در این کشور هم سعی زیادی برای مبارزه با سیگار کشیدن در اماکن عمومی صورت گرفته است.

بزرگترین مصرف کننده سیگار,بیشترین مصرف سیگار در جهان,بیشترین مصرف سیگار در دنیا,

6. بلژیک | Belgium

به طور تقریبی هر فرد سیگاری در بلژیک سالانه 2440 نخ سیگار مصرف می کند، که این رقم نشان دهنده کاهش چشمگیری در این کشور است، اما همچنان رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. متاسفانه 23 درصد این افراد در سنی حدود 15 سالگی به سر می برند.

این مطلب را از دست ندهید
تاریخچه شورت زنانه و مردانه در جهان

5. آلبانی | Albania

در آلبانی هر فرد سالانه 2491 نخ سیگار مصرف می کند. با توجه به تحقیقات به عمل آمده 40 درصد افراد این کشور سیگاری هستند. این یعنی طی یکسال 300 میلیون یورو را صرف خرید تنباکو می کنند، حتی با وجود ممنوعیت های قاچاقی که در این کشور وجود دارد. نکته در خور توجهی که درباره این کشور وجود دارد، این است که آلبانی سیگارهایی جعلی راساخته و با اسم made in egypt به خارج از کشور و کشور های آفریقای شمالی صادر می کند.

بیشترین مصرف سیگار در کشور,بیشترین مصرف کننده سیگار در جهان,بیشترین کشور مصرف کننده سیگار,

4. مقدونیه | Macedonia

در کشور مقدونیه هر فرد سالیانه 2491 نخ سیگار مصرف می شود. در این کشور 46 درصد از افراد بالغ سیگاری هستند. اگرچه سال های گذشته قوانین ممنوعیت قاچاق را برای مقدونیه تصویب کرند، اما افراد سیگاری، دست به اعتراض زدند. دولت حاکمه، در سال2017 لایحه لغو قوانین سیگار کشیدن در عموم را ارائه داد.

3. بلاروس | Belarus

در این کشور هر فرد سالانه حدود 2911 نخ سیگار مصرف می شود و سومین رتبه را در میان بیشترین مصرف سیگار در دنیا قرار گرفته است. نیمی از این افراد را مردان و 10 درصد را هم دختران تشکیل می دهند. این آمار نشان می دهد، که یک سوم افراد سیگاری در این کشور در روز بیش از یک بسته سیگار مصرف می کنند. این کشور، به بزرگترین منبع سیگار غیر قانونی اروپا مشهور است و علت آن هم قیمت سیگار و نرخ مالیات پایین است.

بزرگترین مصرف کننده سیگار,بیشترین مصرف سیگار در جهان,بیشترین مصرف سیگار در دنیا,

2. لوگزامبورگ | Luxembourg

در کشور لوگزامبوگ سالانه 6330 نخ سیگار مصرف می شود. با این حال که در لوگزامبورگ تعداد افراد سیگاری کاهش پیدا کرده، ولی سازمان بنیاد سرطان این کشور، براین باور است که سیگار کشیدن  بین افراد 18 الی 24 ساله افزایش یافته است. در واقع 23 درصد مردان و 18 درصد زنان سیگاری هستند. درست است که این کشور مصرف سیگار به صورت عمومی را، در سال 2014ممنوع کرد، اما به هر حال همچنان اصلی ترین مرکز سیگار به شمار می آید.

1. آندورا | Andorra

بیشترین مصرف کننده سیگار در جهان را کشور آندورا دارد. 6398 نخ سیگار، سالانه برای هر بزرگسال به مصرف می رسد که جایگاه اول و تاج سیگار جهان را به این کشور اختصاص می دهد. مردم آندورا می توانند سیگار را به قیمت خیلی ارزانی از سایر کشورها خریداری کنند، یا به عبارتی دیگر یک مکان امن برای خرید غیر قانونی سیگار دارند. بیش از 8 درصد زمین های کشاورزی این منطقه را کشت تنباکو دربرگرفته است و به این معنا که سیگار و توتون فراوانی در این کشور تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا